Výrobky

Časté otázky

1. Je možné použiť Vaše výrobky v rámci dotácií Zelená domácnostiam, Zelená firmám a Obnov dom ? Pokiaľ áno z akého dôvodu by som si mal vybrať práve Vaše?

Áno je to možné. A prečo práve naše? Pretože nemeníme vyrobený jednosmerný prúd (DC) na striedavý, nemáme straty z premeny. Náš patentovaný systém dokáže zapínať a odopínať (DC) prúd bezpečne a bez akýchkoľvek problémov. Po nahriatí bojlera sa môže automaticky pripojiť druhý bojler alebo akumulačná nádrž, naše systémy kúrenia alebo naše hybridné klimatizácie, ktoré pracujú na princípe (DC) prúdu. Naviac, pokiaľ vzniká prebytok (DC) môžeme ho pripojiť aj k meniču DC/AC ktorý vyrába (AC) elektrinu pre dom, alebo sa môže uskladniť v batériach. Pri použití meniča dokážeme zapojiť náš systém tak, že ak zapne tepelné čerpadlo (TČ), automaticky sa odpojí ohrev vody a celá energia z panelov je použitá na pohon TČ. Keď TČ vypne, automaticky sa energia z fotovoltaických panelov vráti na ohrev vody. Funkcie našich výrobkov nemá žiadny iný systém na trhu! Ani nemôže mať, pretože naše výrobky sú už roky chránené patentovou ochranou.

2. Nie je lepšie pripojiť fotovoltaiku do meniča ktorý je pripojený do elektrickej inštalácie domu, vyrobiť striedavý prúd a týmto prúdom nahrievať špirálu v bojleri ? 

Vynechať priamy ohrev vody z fotovoltaiky, vybudovať elektráreň so sieťovým meničom DC/AC a až z meniča cez sieť dodávať elektrinu do bojlera je ekonomický nezmysel.

Pretože AC špirála v bojleri si elektrinu vezme zo siete vždy keď je aktivovaná. A pokiaľ práve nebude dostatočne svietiť slnko, tak si zákazník za ohrev vody zaplatí v plnej cene za elektrinu ktorú špirála automaticky odoberie z distribučnej siete! Za pár hodín začne slnko svietiť, bojler je už nahriaty, elektrina z panelov ide do meniča a z neho do distribučnej siete buď zadarmo, alebo za podstatne nižšiu cenu ako zákazník zaplatí za elektrinu, ktorou nahrial bojler v čase keď nesvietilo slnko.

Ekonomicky je vždy najlepšie maximálne využiť ekologicky a zadarmo vyrobenú elektrinu priamo v dome. Do 200L bojlera sa uloží cca 14kWh priamo vyrobenej energie z fotovoltaiky. Zásobník vody je najlacnejšia batéria na svete!

3. Aké fotovoltaické panely doporučujete k Vašim systémom výroby tepla a chladu ? 

Aby správne fungovali naše výrobky (a nielen naše ale všetky ktoré sa pripájanú k FV panelom) a naši zákazníci boli s nimi spokojní, musia byť pripojené ku kvalitným fotovoltaickým panelom. Žiaľ, na trh v Európe sa dostávajú FV panely ktoré sú kvalitatívne veľmi zlé. Fotovoltaický panel je zdroj energie. Ak je zdroj slabý, všetky pripojené zariadenia pracujú slabo. Rozdiel vo výkone štítkovo rovnakých FV panelov a ich skutočnom výkone môže byť aj v desiatkach percentách. Vždy si vyberte dodavateľa FV panelov ktorý má panely certifikované, panely musia mať tradíciu a značku. Žiadajte od Vášho dodavateľa „Vyhlásenie o zhode“ ktoré platí na Slovensku, ako aj potvrdenie o zaplatení recyklačného poplatku. Ak máte možnosť, vyberte si FV panely ktoré sú vyrobené v EÚ. My používame FV panely vyrobené vo firme SOLVIS v Chorvátsku pod našou značkou LOGITEX. Každý panel má svoj rodný list, kde sú uvedené všetky parametre FV panela. Investícia do kvalitných panelov aj keď je vyššia, sa veľmi rýchlo vráti.

Pre naše výrobky je max. výkon FV panelov v jednom stringu 2,3kWp. Doporučujeme viac FV panelov s nižším výkonom vzhľadom k tomu, že sa panely zapájajú do série a viac panelov produkuje vyššie napätie, čo je z hľadiska aktivácie funkcie MPPT veľmi podstatné. Napr. používame 6 x 375Wp = 2,25kWp = 246V DC. Oproti tomu 4 x 550Wp = 2,2kWp = 168V DC. Rozdiel v aktivácii MPPT je okolo 1 hodina/deň, čiže za rok sústava s 550Wp panelmi pracuje o 365 hodín menej. Uvedené platí pre relatívne malé fotovoltaické zdroje do 2,5kWp.

4. Kupujem tepelné čerpadlo a idem si dať nainštalovať fotovoltaickú elektráreň výkonu 7kWp. Chcel by som vedieť aký typ stacionárnej nádrže na teplú vodu mám kúpiť aby sa dali použiť Vaše výrobky. Dá sa elektrina z panelov ktorá je priamo pripojená k nádrže použiť aj na pohon tepelného čerpadla ?

Potrebujete stacionárnu nádrž z produkcie DZ Dražice (ČR). Už 15 rokov spolupracujeme a naše výhrevné jednotky sa vkladajú do spodných otvorov nádrží. Výkon našich výhrevných jednotiek je od 1kW až do 6,9kW. Elektrina z fotovoltaických panelov ktorá je pripojená do nádrže DZD sa dá využiť aj pre pohon tepelného čerpadla. Naše riadiace jednotky dokážu presmerovať elektrinu z panelov do meniča DC/AC aj v čase kedy ju potrebuje tepelné čerpadlo. Po vypnutí tepelného čerpadla sa elektrina z panelov automaticky vráti do nádrže a ďalej zohrieva vodu.

5. Mám 1000 L nádrž v nádrži, napojenú na kotol na pevné palivá v ktorej sa akumuluje teplo na kúrenie aj na ohrev vody. Aby som mal teplú vodu aj mimo zimného obdobia, musím v kotli zakúriť. Ako by som mohol zapojiť do systému váš hybridný ohrev vody, aby som nemusel denne kúriť?

Veľmi jednoducho. Pod Vašou vnútornou nádržou máte na vonkajšom obale nádrže 6/4" otvor. Do nej si naskrutkujte našu LX 6/4" 2,3kW DC špirálu + našu riadiacu jednotku LXDC BOX a MPPT POWER BOX a v mimo vykurovacej sezóne budete mať teplú vodu prakticky bez rozkurovania Vášho kotla. Alebo na výstup teplej úžitkovej vody z vašej veľkej nádrže napojíte náš ohrievač LX ACDC/M+K a ten pripojíte k fotovoltaickým panelom. Náš ohrievač bude akumulovať energiu zo slnka a v prípade dlhodobo nepriaznivého počasia môže prihriať vodu elektrinou zo siete. Počas vykurovacieho obdobia bude do nášho ohrievača vchádzať predhriata voda z vašej veľkej nádrže a tá sa v ňom dohreje alebo ak bude dostatočne teplá, tak len pretečie. Ak by bola akumulačná nádrž bez vnútorného výmenníka, naše bojlery M+K a M+KW majú vnútorný trubkový výmenník tepla plochy 1m2 a ten sa pripojí k akumulačnej nádrži. Takým zapojením nemusíte v mimo vykurovacom období zakurovať vo Vašom kotli. Naviac, použitie LX 6/4" 2,3kW DC špirály do Vašej súčasnej stacionárnej akumulačnej nádrže je najlacnejšie riešenie ohrevu vody slnkom.

6. Teraz si potrebujem kúpiť obyčajný elektrický 120 L bojler. Neskôr by som chcel ohrievať vodu aj fotovoltaikou a požiadať si o dotáciu. Musím si kúpiť druhý – váš hybridný bojler ? Alebo sa dá obyčajný bojler prerobiť?

Stačí, keď si kúpite jeden - náš bojler. Naše bojlery majú dva samostatné okruhy. Jeden je na elektrinu zo siete (AC 230V) a druhý je na elektrinu z fotovoltaických panelov. Aj bez pripojenia na fotovoltaiku bojler funguje rovnako ako obyčajný bojler. V budúcnosti si kedykoľvek pripnete do bojlera káble z našej riadiacej jednotky, čím aktivujete okruh na fotovoltaický zdroj a budete si zohrievať vodu ekologicky vyrobeným elektrickým prúdom. A hlavne zaň nebudete nič platiť. Avšak pokiaľ si teraz kúpite obyčajný bojler inej značky, ten sa prerobiť nedá. Niektoré z našich závesných bojlerov (M+K a M+KW) majú aj vnútorný trubkový výmenník na pripojenie externého zdroja tepla (pec, kotol, TČ a pod.)

7. Je možné váš zásobník vody s fotovoltaickými panelmi zapojiť priamo na tepelné čerpadlo (TČ?)

Napojenie našich zásobníkov vody aj niektorých nádrží DZD priamo na TČ je samozrejme možné. Odporúčame odkonzultovať veľkosť výmenníkovej plochy s Vaším dodávateľom TČ aj skutočnosť, že fotovoltaikou sa môže nádrž nahriať na viac ako 75 °C. Pritom bežné TČ zahrieva vodu len na teplotu 50-55 °C. Naše výrobky sa môžu k TČ pripojiť aj ako predohrev vstupnej vody do nádrže kde je voda zohrievaná TČ. Pred vstup studenej vody do zásobníka TČ „vložíte“ ​​náš zásobník, ktorý studenú vodu buď predhrieva, alebo zahreje až na teplotu aj viac 75°C a cez mechanický zmiešavací ventil ju dodá do zásobníka TČ. Tepelné čerpadlo sa nezapína lebo v nádrži je teplá voda, čím nielen šetríte finančné prostriedky za elektrinu z verejnej siete, ale predlžuje sa životnosť TČ min. o 30 %, čo je veľmi významný moment v prepočte návratnosti investície do TČ.

8. Môžem si u vás objednať bojler a pripojiť ho napr. k 2kWp a namontovať si všetko sám? Ako je to potom so zárukou?

Záruka na výrobok platí odo dňa predaja. Na elektrické časti je 2 roky a na nádrž 5 rokov. Ak si naše výrobky nainštalujete sám, strácate nárok na záruku. Montáž by mali vykonávať firmy, ktoré sú certifikované. Naviac, ak chcete dotáciu z programu Zelená domácnostiam, Zelená firmám a Obnov dom, Vašu montáž musí realizovať firma ktorá má na to oprávnenie (Osvedčenie).

9. Môžem napojiť obyčajný bojler priamo na fotovoltaické panely namiesto zapojenia do elektriny AC 230V?

Ak by ste to spravili, vopred si zavolajte hasičov, pretože Váš obyčajný bojler sa nenávratne poškodí a s veľkou pravdepodobnosťou zhorí. Naše patentované riešenie ktoré máme validované od Kanady cez EÚ až po Japonsko, sa dokáže nielen bezpečne odpojiť od FV panelov ale ponúkne elektrinu z FV panelov aj pre ďalšie využitie.

10. Akú starostlivosť a údržbu počas roka vyžaduje Váš ohrev vody?

Žiadnu. Niekoľko dní po montáži budete zvedaví na dosiahnutú teplotu v ohrievači vody. Po určitej dobe keď sa presvedčíte, že systém funguje výborne, budete ohrev vody slnkom brať ako samozrejmosť.

11. Čo robia fotovoltaické panely, keď sa váš bojler nahreje a odpojí ich?

Spia. Pokiaľ nemajú záťaž, neprodukujú žiadny prúd. Napätie v nich ale je. Je však škoda nevyužiť celú kapacitu výroby panelov. A práve preto sme vyvinuli naše riadiace jednotky, ktoré po nahriatí ponúknu energiu na ďalšie využitie. Jednosmerný prúd (DC) sa dá využiť na ohrev vody v ďalšom ohrievači LOGITEX, alebo akumulačnej nádrži DZD, alebo pre DC kúrenie, alebo sa môže pripojiť k našim hybridným klimatizáciám ktoré za dostatočného slnečného svetla, kúria a chladia zadarmo! Samozrejme sa ešte môže pripojiť menič DC/AC, ten dodáva elektrinu do vnútornej siete domu, alebo sa pripojí zariadenie na nabíjanie batérií.

12. Je možné použiť vaše výrobky aj na paneláku, kde máme vlastnú plynovú kotolňu?

Áno, nielen na paneláku ale všade, kde je potrebná teplá voda. Aj v priemysle a systémoch centrálneho zásobovania tepla, kde môžeme pripojiť veľké fotovoltaické zdroje do jednej nádrže, z ktorej je potom elektrokotol na jednosmerný prúd. Napr. do 1000L nádrže vieme pripojiť až 100kWp zdroj fotovoltaických panelov. Pri použití našich výrobkov neexistuje prehriatie zásobníka vody, naše systémy dokážu maximálne efektívne zohrievať vodu pretože pracovná teplota odporového drôtu špirály je až 900°C, každý vyrobený Wp z fotovoltaických panelov sa vyžiari do vody. Naše systémy pomáhajú kúreniu, dokážu vyrábať aj chlad a s meničom aj elektrinu AC a to všetko priamo z ekologického zdroja - fotovoltaických panelov.

13. Aký je rozdiel medzi ohrevom vody klasickými solárnymi kolektormi a vašim fotovoltaickým ohrevom vody?

Výhody a nevýhody sú uvedené na našej stránke. Na centrálnej lište sú Návody a schémy, na ich konci je Porovnanie FV panelov s kolektormi.

14. Staviam dom a som rozhodnutý použiť na výrobu teplej vody, kúrenia a chladenia vaše systémy. Čo potrebujem pri dokončovaní domu spraviť ako prípravu na neskoršiu inštaláciu fotovoltaiky, zásobníka vody LX ACDC a ďalších výrobkov Logitex?

Stačí ak prepojíte miesto kde budú umiestnené panely (napr. strecha) s technickou miestnosťou, kde bude umiestnený fotovoltaický ohrievač vody a naše riadiace jednotky, priechodkou (husím krkom). Pri rozsahu 1kWp – 2,3 kWp inštalácie fotovoltaiky používame dva káble pre jednosmerný prúd (DC). Jeden (+) a jeden (-). Každý musí mať min. priemer 4 mm. Ak by ste plánovali vyšší výkon napríklad: pri montáži 3kWp - 4,6kWp budete potrebovať 2x kábel (+) a 2x kábel (-). Pri inštalácii 5kWp - 6,9kWp to bude 3x kábel (+) a 3x kábel (-). Doporučujeme použiť priemer priechodky (chránička - husí krk) s väčším priemerom alebo viac priechodiek s menším priemerom v prípade, že by ste v budúcnosti chceli  doplniť ďalšie fotovoltaické panely.

15. Kde je najlepšie umiestniť fotovoltaické panely?

V prvom rade si musíme uvedomiť, že fotovoltaické panely (FV) vyrábajú elektrinu zo svetla slnka. Čím je viac svetla, tým lepšie pracujú. Ich umiestnenie je možné kdekoľvek kde svieti slnko a nie je žiadny tieň. Ak by napríklad tieň z komína alebo stromu zatienil jeden panel, výkon sa zníži u všetkých panelov, pretože sú zapojené v sérií. Najvýhodnejšia je vždy čelná orientácia na juh ± 20°. Ak by ste sa mali rozhodnúť medzi JV a JZ, vždy je lepší juhovýchod, pretože ráno je chladnejšie a čistá obloha. V lete sa začínajú tvoriť mraky okolo obeda a preto je orientácia JZ menej vhodná. Fotovoltaickým panelom škodí teplo. Fotovoltaické panely majú radi zimu a preto pri -20°C za slnečného dňa môže byť výkon vyšší ako za horúceho letného dňa. FV panely pracujú celý rok, čo je ich nesporná výhoda. Panely nemusia byť uložené na streche, vzdialenosť panelov od zásobníka vody napr. 100m, nie je žiadny problém.

16. Ako sa vypočíta potreba TÚV pre domácnosť?

V minulosti sa počítalo pri projektovaní objemu teplej vody pre domácnosť s 50 L teplej vody zohriatej na 55°C na jedného dospelého človeka. Dnes sme úspornejší a pre počet je stanovený na 36 L. Veľký rozdiel je v tom, či používate kúpeľ vo vani alebo sa len sprchujete. Ak sa radi kúpete vo vani, počítajte s väčším objemom zásobníka vody. Uvedené neplatí pri plynovom ohreve zásobníka vody, kde je ohrev podstatne rýchlejší ako u elektriny alebo tepelného čerpadla. Pokiaľ sú v rodine dospievajúce deti sa môže stať, že spotreba teplej vody bude extrémne veľká.

17. Pri ohreve vody vašimi hybridnými bojlermi LX ACDC  elektrickým prúdom z fotovoltaických panelov  doporučujete ohrievať vodu až na 75°C. Pri takejto teplote doporučujete zmiešavací ventil aby nedošlo k obareniu. Ako sa dá vypočítať objem vody napr. 120L bojlera, ktorú dostaneme cez zmiešavací ventil, ak je nastavený napríklad na 40°C a voda v bojleri má 75°C?

Vo vašom prípade to bude:
120L ÷ 40°C x 75°C = 225L. Z uvedeného výpočtu vyplýva, že získate 225L 40 °C vody.

18. Kúpil som si váš hybridný bojler s FV panelmi. Funguje veľmi dobre, ale prečo niekedy kvapká voda z pretlakového ventila?

Voda je nestlačiteľná a preto sa na každý systém ktorý zohrieva vodu, a tým vzniká vyšší tlak vody, musí namontovať pretlakové zariadenie (poistný ventil). Dajte si namontovať expanznú nádobu ktorá vyrovnáva tlak v systéme. Objem expanznej nádržky pre 100 a 120 L bojlery je min.5 litrov. Pre 160 a 200 L bojlery  je objem min.8 litrov. Pri správne natlakovanej expanznej nádrži Vám nebude z pretlakového ventila kvapkať voda. Investícia do expanznej nádrže sa pri súčasných cenách vodného a stočného, veľmi rýchlo vráti.

19. Koľko teplej vody minie dospelý človek za rok?

Je to individuálne. Ale ak by za deň bola spotreba 36 L na 1 osobu, tak za 1 rok je to 13.140 L teplej vody, čo je energeticky vyjadrené v 870 kWh/1 osoba/1 rok. Fotovoltaické panely s výkonom 2 kWp vyrobia priemerne za rok okolo 2.200kWh elektrickej energie (jednosmerný prúd DC). Takto vyrobená energia by mala stačiť približne pre 2,5 osoby (2.200 : 870 = 2,5)

Závesné zásobníky vody

Zásobníky vody LOGITEX

Zásobníky vody LX ACDC/M+K(KW) predstavujú nové technické riešenie ohrevu vody pri využití ekologicky čistých zdrojov energie. Pre ohrev vody sa využíva energia slnka, ktorá pomocou fotovoltaických článkov vyrába jednosmerný elektrický prúd, ktorý zohrieva vodu v zásobníku. Originálnym riešením je napojenie na fotovoltaické panely, pri ktorom nevznikajú žiadne straty elektrickej energie a preto zariadenie pracuje veľmi efektívne, pričom je zabezpečená tepelná ochrana a bezpečná regulácia celého systému.

Jednoduchosť a variabilita umiestnenia fotovoltaických panelov, ich bezúdržbová prevádzka a veľmi jednoduché prepojenie so zásobníkom vody pomocou tenkého elektrického kábla dáva prakticky neobmedzené možnosti využitia zariadenia v rodinných a panelových domoch, ako aj v priemyselných objektoch.

Z celospoločenského hľadiska sa jedná o výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

Využitie fotovoltaických panelov na ohrev vody je ekologická výroba elektrickej energie, ktorú si v plnom rozsahu spotrebováva priamo výrobca. Nie sú potrebné žiadne povolenia na pripojenie a nemusia sa nakupovať ďalšie prídavné zariadenia. Je to zatiaľ najefektívnejšie a bezstratové využitie ekologickej elektrickej energie z fotovoltaických panelov.

zzv_1

Možnosti ohrevu

Intenzitu slnečného svetla ovplyvňuje počasie a ročné obdobia, preto je slnko v pozemských podmienkach nestály zdroj energie. Hybridné ohrievače dokážu zohrievať vodu slnečným žiarením alebo kombináciou slnka a stálych zdrojov energie (plyn, elektrina zo siete). Hybridné ohrievače vody LX ACDC/M+K sú určené na predohrev a ohrev vody.

Predohrev vody

Pre predohrev vody sa ohrievače vody zapájajú pred plynový alebo elektrický kotol so zásobníkovým alebo prietokovým ohrevom vody, alebo tepelným čerpadlom na zdroj studenej vody (Obr. 1).

 zzv_1x

Teplá voda predohriata pomocou fotovoltaických panelov prúdi priamo do zásobníka, výmenníka v plynovom alebo elektrickom kotli a ak je dostatočne teplá, nedôjde k odberu plynu alebo elektriny, čím dochádza k značnej úspore energii. V prípade, že voda nie je dostatočne zohriata energiou z fotovoltaických panelov, dôjde k dohriatiu vody v kotli. Na samotný ohrev vody sa spotrebuje výrazne menšie množstvo energie ako pri ohreve studenej vody. Takéto zapojenie ohrievačov vody LX ACDC/M+K garantuje teplú vodu i v prípade dlhodobo nepriaznivého počasia a zároveň šetrí značné finančné prostriedky za úsporu energií. Pri použití ohrievačov vody na predohrev vody pre tepelné čerpadlo prúdi do zásobníka tepelného čerpadla namiesto studenej vody voda predohriata až na maximálny teplotný limit tepelného čerpadla.

Pri takomto zapojení dochádza k predĺženiu životnosti tepelného čerpadla až o 30 %.

Zapojenie ohrievača vody LX ACDC/M+K pred plynový kotol umožňuje zohrievať vodu aj v prípade, že dôjde k poruche alebo obmedzeniu dodávky plynu. V takomto prípade sa voda zohrieva pomocou slnka alebo ak je nepriaznivé počasie, je možné aktivovať druhú rezervnú špirálu v ohrievači vody, ktorá sa zapína pomocou druhého termostatu. Rezervná špirála je napojená na elektrickú energiu zo siete (AC 230 V). Jej aktiváciou sa ohrievače vody LX ACDC/M+K stávajú klasickými elektrickými ohrievačmi vody a spoločne s elektrickým zdrojom z fotovoltaických panelov plnohodnotne zohrievajú vodu aj bez dodávky plynu.

Ohrev vody

Ohrievače vody LX ACDC/M+K je možné použiť ako samostatné elektrické ohrievače vody. Pracujú na princípe dvoch samostatných elektrických okruhov (Obr. 2). Prvý je napojený na elektrickú energiu zo siete (AC 230 V) a druhý je napojený na ekologicky čistú elektrickú energiu z fotovoltaických panelov. Obidva okruhy môžu pracovať súčasne alebo každý samostatne.

Pripojenie na zdroj elektrickej energie zo siete garantuje ohrev vody počas dlhodobo nepriaznivého počasia. Pomocou termostatu sa nastaví požadovaná teplota vody (napr. 45 °C). Pri dosiahnutí prednastavenej teploty 45 °C sa automaticky vypína prívod elektrickej energie zo siete (AC 230 V) a v ohrievači vody sa ďalej zohrieva voda ekologicky čistou elektrickou energiou z fotovoltaických panelov (ohrev až na max. teplotu 75 °C).zzv_2x

zzv_2Ax

zzv_2Bx

Pri takomto novom spôsobe ohrevu vody dochádza k významnej úspore elektrickej energie čerpanej zo siete so sprievodným významným šetrením finančných prostriedkov. Ohrievače vody LX ACDC/M+K (KW) sa dajú využiť aj na pripojenie nočného prúdu (dvojtarife). V takejto variante v noci zohrieva vodu zdroj lacného nočného prúdu a cez deň ekologicky vyrobený prúd z fotovoltaických panelov.

Hybridné ohrievače pre pripojenie na HDO sa vyrábajú len na objednávku!

Typy ohrievačov vody LX ACDC/M+K (KW)

Typ ohrievača Prúd pre ohrev Tepelné straty
kwh/24h
Objem (l) Hmotnosť
(kg)
Výška x Priemer (mm) Výkonová rada Výkon AC
špirály kW
LX ACDC/M+K 125 AC+DC 1,09 125 52/68 1 126 x 524 A, B, C 2
LX ACDC/M+K 160 AC+DC 1,39 160 62/78 1 315 x 524 A, B, C 2
LX ACDC/M+K 200 AC+DC 1,40 200 80/96 1 375 x 584 A, B, C 2
LX ACDC/M+K KW 200 AC+DC 1,40 200 80/96 1 375 x 584 A, B, C 2

 

Výkonnostná rada: A = 1,15 kW B = 1,7 kW C = 2,3 kW, Elektrické krytie: IP 45

Všetky typy ohrievačov vody LX ACDC/M+K a M+KW majú zabudovanú univerzálnu špirálu pre jednosmerný prúd z panelov. Na univerzálnu špirálu možno pripojiť fotovoltaický zdroj 1,15 kW alebo 1,7 kW, alebo 2,3 kW.

Hybridné ohrievače vody LX ACDC/M+KW

Modelová rada M+KW sa vyrába len v 200 l prevedení, má dve 100 litrové teplotné sekcie.

                           - pripojenie na plynové alebo elektrické kotle ako zásobník teplej vody
Je určený pre:
                           - podlahové kúrenie pasívnych a nízkoenergetických domov ako ekologický elektrický kotol

Model M+KW je pre výrobu teplej vody rozdelený na dve časti (Obr. 8):

zzv_3

Voda v spodnej časti (B) sa predohrieva alebo zohrieva pred vstupom do hornej časti (A) zásobníka na teplotu vody, ktorá je vo vrchnej časti (A) zohriata pomocou plynového alebo elektrického kotla. Keď sa teploty vyrovnajú, fotovoltaický zdroj zohrieva celý 200 l zásobník (A+B) až na maximálnu teplotu 75 °C (Obr. 8).

Ohrev vody modelom M+KW znamená veľmi efektívne využitie ekologicky vyrobenej elektriny zo slnka, čím dochádza k výraznej úspore plynu alebo elektriny a výrazne sa predlžuje životnosť plynových alebo elektrických kotlov.

Model M+KW sa dá využiť aj ako ekologický kotol pre podlahové kúrenie (kvapalné) pasívnych a nízkoenergetických domov. Je však potrebné na vrchnú časť zásobníka nainštalovať odvzdušňovací ventil.

Po ukončení vykurovacej sezóny sa ekologicky vyrobená elektrina z fotovoltaických panelov môže automaticky presmerovať z LX ADCD/M+KW do meniča na výrobu AC prúdu pre použitie v domácnosti alebo priamo pre ohrev teplej vody pomocou ďalšieho hybridného ohrievača LX ACDC/M+K. Dá sa presmerovať aj na nabíjanie batérie.

Stacionárne zásobníky vody

szv_1

200 L - 1000 L

Stacionárne nádrže, ktoré na ohrev vody používajú ekologicky vyrobenú elektrinu (jednosmerný prúd) z fotovoltaických panelov sú určené pre:

szv_2

Vyrobená elektrina (DC) z fotovoltaických panelov je priamo napojená na výhrevné špirály (DC) v zásobníku vody a preto je efektívnosť ohrevu veľmi dobrá. Priamy ohrev je zabezpečený pomocou patentovaného zariadenia Logitex LX DC SET.

szv_3

szv_4

ON/OFF GRID

LXDC BOX 1-2,3 kW DC (od r. 2015), je vybavený funkciou ON/OFF GRID pomocou ktorej sa dá regulovať výroba AC prúdu pomocou meniča DC/AC. Pri zapnutej funkcii ON menič pracuje a dodáva elektrinu do vnútornej siete aj v prípade, že zásobník vody Logitex je vypnutý a aj spotrebič elektriny (elektrický kotol, tepelné čerpadlo, klimatizácia a pod), ktorý je pripojený bezpotencionálnym kontaktom s LXDC BOX, je vypnutý. Pri zapnutej funkcii OFF menič pracuje len v prípade, že pripojený spotrebič cez bezpotencionálny kontakt pracuje a spotrebováva elektrinu, ktorú pokrýva v plnom rozsahu výroba elektriny z fotovoltaických panelov cez menič DC/AC. Ak ju nepokrýva a výkon fotovoltaických panelov je nižší ako aktuálna spotreba pripojeného spotrebiča, rozdiel energie si spotrebič odoberie zo siete. Menič DC/AC po vypnutí pripojeného spotrebiča a vypnutom zásobníku vody Logitex nedodáva elektrinu do vnútornej siete a preto nedochádza k prieniku vyrobenej elektriny do distribučnej siete.

Nádrže na ohrev pitnej vody

LX OKCE 200/S (1-2,3 kW DC)

LX OKCE 250/S (1-2,3 kW DC)

LX OKCE 300/S

LX OKCE 400/S

LX OKCE 500/S

szv_5

model S

szv_6

1. Oceľová smaltovaná nádoba
2. Plášť ohrievača
3. Výstup teplej úžitkovej vody
(TUV)
4. Vstup studenej vody
5. Cirkulácia
6. Horčíková anóda
7. Indikátor teploty
8. Výhrevná jednotka TPK
210-12/LXDC 1-6,9 kW DC

LX OKC 200 NTR/BP (1-2kW DC)

LX OKC 250 NTR/BP (1-2kW DC)

LX OKC 300 NTR/BP

LX OKC 500 NTR/BP

szv_7

model NTR

szv_8

 1. Oceľová smaltovaná nádoba
 2. Plášť ohrievača
 3. Výstup teplej úžitkovej vody
     (TPK)
 4. Výhrevná jednotka
     TPK 210-12/LXDC 1-6,9 kW DC
 5. Cirkulácia
 6. Trubkový výmenník
 7. Vstup studenej vody
 8. Horčíková anóda
 9. Otvor pre prídavné
     vykurovacie teleso 6/4"
10. Indikátor teploty
11. Otvor snímača teploty

LX OKC 200 NTRR/BP (1-2kW DC)

LX OKC 250 NTRR/BP (1-2kW DC)

LX OKC 300 NTRR/BP

LX OKC 500 NTRR/BP

model NTRR

szv_9

 
TJ 6/4" je závitová elektrická vykurovacia jednotka pre striedavý prúd (AC) pre nádrže OKC a OKCE.

Nie je súčasťou nádrže, je potrebné samostatne objednať. Viac info na: www.dzd.sk

TJ 6/4" - 2,00 kW
TJ 6/4" - 2,50 kW
TJ 6/4" - 3,30 kW
TJ 6/4" - 3,75 kW
TJ 6/4" - 4,50 kW
TJ 6/4" - 6,00 kW
TJ 6/4" - 7,50 kW
TJ 6/4" - 9,00 kW
szv_10

 

Akumulačné nádrže

Pre niektoré modely je možné použiť 2x alebo 3x LX DC SET s celkovým výkonom až 18 kW DC.

szv_11

NAD 300 v1

NAD 500 v1

NAD 750 v1

NAD 1000 v1

Model NAD v1

szv_12

szv_13

 

1. Vstup vody do nádoby (vnútorný)

3. Výstup teplej vody/odvzdušnenie (vonkajší)

4. Ďalší vstup (vnútorný)

5. Vstup do nádoby/vypúšťanie (vonkajší)

6. Otvor na senzory/teplomer, termostat (vnútorný)

8. Príruba pr. 210 na montáž TPK (NAD v4, NAD v5 - oddelený vykurovací      systém - solar, tep.čerpadlo)

9. Vstup vykurovacej vody (vonkajší)

10. Výstup vykurovacej vody (vonkajší)

11. Možnosť montáže elektrickej vykurovacej jednotky TJ 6/4" 

 

 

NAD 500 v4

NAD 750 v4

NAD 1000 v4

 
Model NAD v4
len spodný výmenník
szv_14
szv_16
 

 

NAD 500 v5

NAD 750 v5

NAD 1000 v5

 

Model NAD v5 oba výmenníkyszv_15

NAD 500 v3

NAD 750 v3

NAD 1000 v3

 

Model NAD v3szv_17 

szv_18
1. Výstup (vstup) vody z nádoby, možnosť montáže vykurovacej jednotky TJ 6/4"
 
3. Výstup teplej vody/odvzdušnenie (vonkajší)
 
6. Otvor na senzory/teplomer, termostat (vnútorný)

 

8. Príruba pr. 210 na montáž TPK

NADO 500/100 v1

NADO 500/160 v1

NADO 500/200 v1

NADO 500/300 v1

NADO 750/100 v1

NADO 750/160 v1

NADO 750/200 v1

NADO 750/250 v1

NADO 1000/100 v1

NADO 1000/160 v1

NADO 1000/200 v1

szv_19 szv_20 Model NADO v1szv_23

NADO 500/100 v2

NADO 500/140 v2

NADO 750/100 v2

NADO 750/140 v2

NADO 1000/100 v2

NADO 1000/140 v2

szv_21 szv_22

 

Model NADO v2

szv_24

NADO 500/100 v3

NADO 750/100 v3

NADO 1000/100 v3

szv_25

1. Vstup vody do nádoby (vnútorný)

3. Výstup teplej vody/odvzdušnenie (vonkajší)

4. Ďalší vstup (vnútorný)

5. Vstup do nádoby/vypúšťanie (vonkajší)

6. Otvor na senzory/teplomer, termostat (vnútorný)

8. Príruba pr. 210 na montáž TPK (NAD v4, NAD v5 - oddelený vykurovací systém - solar, tep. čerpadlo)

9. Vstup vykurovacej vody (vonkajší)

10. Výstup vykurovacej vody (vonkajší)

Model NADO v3

szv_26

 

Nádrže pre tepelné čerpadlá LX NADO 300/20v11 (300 L nádrž), LX NADO 400/20 v 11 (400 L nádrž)

szv_27 szv_29

1. G 5/4" vstup vody do nádoby (vnútorný)

2. G 1" vstup do nádoby/vypúšťanie (vonkajší)

3. G 1/2" otvor na senzory/teplomer, termostat
(vnútorný)

4. G 6/4" otvor pre prídavné vykurovacie teleso AC

5. G 5/4" vstup/výstup vykurovacej vody (vonkajší)

6. Príruba TPK 210-12, výhrevná jednotka LX DC 1-4,6 (1-6,9) kW DC

7. Antikorový výmenník 4,5 m2

Hybridné klimatizácie

klima-bigPrvá klimatizácia, ktorá chladí a kúri takmer zdarma

Naše hybridné klimatizácie LOGITEX*, vyrábajú teplo a chlad pre Váš dom, byt či kanceláriu, výrobnú halu, skleník a pod.. Hybridné klimatizácie sú priamo pripojené na elektrinu - jednosmerný prúd, ktorý vyrábajú fotovoltaické (FV) panely. Ak je málo svetla zo slnka, klimatizácia začne odoberať časť elektriny z elektrickej siete domu ale vždy len toľko aby doplnila elektrinu z FV panelov. V noci odoberá klimatizácia elektrinu z elektrickej siete domu. Zapínanie klimatizačnej jednotky je možné pomocou diaľkového ovládača alebo pomocou aplikácie v mobilnom telefóne a to cez Wi-Fi, kedy aplikácia zobrazuje aj aktuálnu vnútornú a vonkajšiu teplotu (tzv. SMART spotrebič).

Hlavné výhody klimatizácie

  • automatické priame využitie fotovoltaickej energie pre najefektívnejšie chladenie alebo kúrenie. Za slnečného dňa, chladí a kúri takmer zdarma
  • v klimatizácii je zabudovaný modul MPPT pre efektívne využitie elektrickej energie z FV panelov
  • spracováva prioritne energiu z FV panelov a až keď je nižší energetický zisk z panelov a je stále potrebné chladiť či kúriť, klimatizácia začne odoberať len rozdiel energie z elektrickej siete
  • v dobe keď klimatizácia nepracuje, energia z panelov sa môže ukladať do hybridných zásobníkov vody LOGITEX*
  • integrovaný wi-fi adaptér umožňuje ovládať klimatizáciu odkiaľkoľvek pomocou vášho smartfónu

Výrobok vyžaduje odbornú montáž osobou s príslušnou kvalifikáciou a oprávnením na pripájanie AC a DC elektrických zariadení.

Schéma zapojenia (PDF)

Návod na obsluhu a inštaláciu (PDF)

LOGITEX_aircon_ODU LOGITEX_aircon_IDU smartphone LOGITEX_aircon_parameters
Fotovoltaické panely

Nesporne veľkou výhodou fotovoltaických panelov je ich pomerne nízka váha (cca 19 kg/1 panel), čo umožňuje umiestniť panely kdekoľvek, kde je max. priamy dopad slnečného svetla. Ideálna orientácia je na juh s možnou odchýlkou +- 20°. Pri väcšej odchýlke dochádza k stratám pri výrobe elektriny v paneloch. Sklon panelov v strednej Európe by mal byt v rozmedzí 20-36°. Vzdialenosť káblov medzi panelmi a zásobníkom vody by nemala byt väčšia ako 100 m. Najviac používané fotovoltaické panely majú rozmery okolo 160 x 100 cm (1,6 m2).

zzv_5

Výkon panelov (%) k ich polohe a smerovej orientácii

 

zzv_4x

 


UPOZORNENIE:Ohrievače vody LX ACDC, M, M+K(W) A,B,C sú určené na použitie rôznych druhov FV panelov, od rôznych výrobcov. Musia ale spĺňať nasledujúce vlastnosti: Napätie v stringu: min.96VDC, max.350VDC a prúd by nemal prekročiť hodnotu 12A.

Životnosť fotovoltaických panelov je minimálne 25 rokov.

Umiestnenie fotovoltaických panelov môže byť kdekoľvek, kde je maximálny slnečný svit, s južnou orientáciou, avšak nesmie byť k nim voľný prístup vzhľadom na to, že produkujú elektrickú energiu a môže dôjsť k úrazu elektrickým prúdom. FV panely sa zapájajú do série ! Montáž FV panelov zverte vždy oprávnenej servisnej firme.

Ako zdroj DC prúdu sú ohrievače vody konštruované pre:

panely s max. výkonom 1,15 kWp = špirála výkon 1,15kW DC (A), napr. 3ks panelov výkonu 330W
panely s max. výkonom 1,71 kWp = špirála výkon 1,7kW DC (B), napr. 5ks panelov výkonu 330W
panely s max. výkonom 2,34 kWp = špirála výkon 2,3kW DC (C), napr. 7ks panelov výkonu 330W

Výkony ( A=1,15kW, B=1,7kW, C=2,3kW) sa nesmú prekročiť!

zzv_x 

TIP:
Ideálna poloha umiestnenia fotovoltaických panelov je priamo na juh a doporučenom sklone 35 stupňov. Odchýlka väčšia ako 20 stupňov južnej orientácie a doporučeného sklonu spôsobuje straty vo výrobe elektrickej energie.

 

Príklady umiestnenia fotovoltaických panelov:

zzv_6 zzv_7 zzv_8
zzv_9 zzv_10 zzv_11

 

 zzv_15x

 

zzv_16

 

MPPT regulátor pre zvýšenie výkonu

MPPT = LXDC POWER BOX 1-2,3kW. Použitím MPPT optimalizéra LXDC POWER BOX 1-2,3kW sa ročne zvyšuje výroba tepla o viac ako 40%. Jeho efektivita je najvyššia v prípade, keď je slabá intenzita slnečného žiarenia.

powerbox

Graf - porovnanie výkonu s a bez zapojenia MPPT optimalizéra:

powerbox-graf

9 položiek celkom
Späť do obchodu