1. Je možné použiť Vaše výrobky v rámci dotácií Zelená domácnostiam, Zelená firmám a Obnov dom ? Pokiaľ áno z akého dôvodu by som si mal vybrať práve Vaše?
Áno je to možné. A prečo práve naše? Pretože nemeníme vyrobený jednosmerný prúd (DC) na striedavý, nemáme straty z premeny. Náš patentovaný systém dokáže zapínať a odopínať (DC) prúd bezpečne a bez akýchkoľvek problémov. Po nahriatí bojlera sa môže automaticky pripojiť druhý bojler alebo akumulačná nádrž, naše systémy kúrenia alebo naše hybridné klimatizácie, ktoré pracujú na princípe (DC) prúdu. Naviac, pokiaľ vzniká prebytok (DC) môžeme ho pripojiť aj k meniču DC/AC ktorý vyrába (AC) elektrinu pre dom, alebo sa môže uskladniť v batériach. Pri použití meniča dokážeme zapojiť náš systém tak, že ak zapne tepelné čerpadlo (TČ), automaticky sa odpojí ohrev vody a celá energia z panelov je použitá na pohon TČ. Keď TČ vypne, automaticky sa energia z fotovoltaických panelov vráti na ohrev vody. Funkcie našich výrobkov nemá žiadny iný systém na trhu! Ani nemôže mať, pretože naše výrobky sú už roky chránené patentovou ochranou.
2. Nie je lepšie pripojiť fotovoltaiku do meniča ktorý je pripojený do elektrickej inštalácie domu, vyrobiť striedavý prúd a týmto prúdom nahrievať špirálu v bojleri ?
Vynechať priamy ohrev vody z fotovoltaiky, vybudovať elektráreň so sieťovým meničom DC/AC a až z meniča cez sieť dodávať elektrinu do bojlera je ekonomický nezmysel.
Pretože AC špirála v bojleri si elektrinu vezme zo siete vždy keď je aktivovaná. A pokiaľ práve nebude dostatočne svietiť slnko, tak si zákazník za ohrev vody zaplatí v plnej cene za elektrinu ktorú špirála automaticky odoberie z distribučnej siete! Za pár hodín začne slnko svietiť, bojler je už nahriaty, elektrina z panelov ide do meniča a z neho do distribučnej siete buď zadarmo, alebo za podstatne nižšiu cenu ako zákazník zaplatí za elektrinu, ktorou nahrial bojler v čase keď nesvietilo slnko.
Ekonomicky je vždy najlepšie maximálne využiť ekologicky a zadarmo vyrobenú elektrinu priamo v dome. Do 200L bojlera sa uloží cca 14kWh priamo vyrobenej energie z fotovoltaiky. Zásobník vody je najlacnejšia batéria na svete!
3. Aké fotovoltaické panely doporučujete k Vašim systémom výroby tepla a chladu ?
Aby správne fungovali naše výrobky (a nielen naše ale všetky ktoré sa pripájanú k FV panelom) a naši zákazníci boli s nimi spokojní, musia byť pripojené ku kvalitným fotovoltaickým panelom. Žiaľ, na trh v Európe sa dostávajú FV panely ktoré sú kvalitatívne veľmi zlé. Fotovoltaický panel je zdroj energie. Ak je zdroj slabý, všetky pripojené zariadenia pracujú slabo. Rozdiel vo výkone štítkovo rovnakých FV panelov a ich skutočnom výkone môže byť aj v desiatkach percentách. Vždy si vyberte dodavateľa FV panelov ktorý má panely certifikované, panely musia mať tradíciu a značku. Žiadajte od Vášho dodavateľa „Vyhlásenie o zhode“ ktoré platí na Slovensku, ako aj potvrdenie o zaplatení recyklačného poplatku. Ak máte možnosť, vyberte si FV panely ktoré sú vyrobené v EÚ. My používame FV panely vyrobené vo firme SOLVIS v Chorvátsku pod našou značkou LOGITEX. Každý panel má svoj rodný list, kde sú uvedené všetky parametre FV panela. Investícia do kvalitných panelov aj keď je vyššia, sa veľmi rýchlo vráti.
Pre naše výrobky je max. výkon FV panelov v jednom stringu 2,3kWp. Doporučujeme viac FV panelov s nižším výkonom vzhľadom k tomu, že sa panely zapájajú do série a viac panelov produkuje vyššie napätie, čo je z hľadiska aktivácie funkcie MPPT veľmi podstatné. Napr. používame 6 x 375Wp = 2,25kWp = 246V DC. Oproti tomu 4 x 550Wp = 2,2kWp = 168V DC. Rozdiel v aktivácii MPPT je okolo 1 hodina/deň, čiže za rok sústava s 550Wp panelmi pracuje o 365 hodín menej. Uvedené platí pre relatívne malé fotovoltaické zdroje do 2,5kWp.
4. Kupujem tepelné čerpadlo a idem si dať nainštalovať fotovoltaickú elektráreň výkonu 7kWp. Chcel by som vedieť aký typ stacionárnej nádrže na teplú vodu mám kúpiť aby sa dali použiť Vaše výrobky. Dá sa elektrina z panelov ktorá je priamo pripojená k nádrže použiť aj na pohon tepelného čerpadla ?
Potrebujete stacionárnu nádrž z produkcie DZ Dražice (ČR). Už 15 rokov spolupracujeme a naše výhrevné jednotky sa vkladajú do spodných otvorov nádrží. Výkon našich výhrevných jednotiek je od 1kW až do 6,9kW. Elektrina z fotovoltaických panelov ktorá je pripojená do nádrže DZD sa dá využiť aj pre pohon tepelného čerpadla. Naše riadiace jednotky dokážu presmerovať elektrinu z panelov do meniča DC/AC aj v čase kedy ju potrebuje tepelné čerpadlo. Po vypnutí tepelného čerpadla sa elektrina z panelov automaticky vráti do nádrže a ďalej zohrieva vodu.
5. Mám 1000 L nádrž v nádrži, napojenú na kotol na pevné palivá v ktorej sa akumuluje teplo na kúrenie aj na ohrev vody. Aby som mal teplú vodu aj mimo zimného obdobia, musím v kotli zakúriť. Ako by som mohol zapojiť do systému váš hybridný ohrev vody, aby som nemusel denne kúriť?
Veľmi jednoducho. Pod Vašou vnútornou nádržou máte na vonkajšom obale nádrže 6/4" otvor. Do nej si naskrutkujte našu LX 6/4" 2,3kW DC špirálu + našu riadiacu jednotku LXDC BOX a MPPT POWER BOX a v mimo vykurovacej sezóne budete mať teplú vodu prakticky bez rozkurovania Vášho kotla. Alebo na výstup teplej úžitkovej vody z vašej veľkej nádrže napojíte náš ohrievač LX ACDC/M+K a ten pripojíte k fotovoltaickým panelom. Náš ohrievač bude akumulovať energiu zo slnka a v prípade dlhodobo nepriaznivého počasia môže prihriať vodu elektrinou zo siete. Počas vykurovacieho obdobia bude do nášho ohrievača vchádzať predhriata voda z vašej veľkej nádrže a tá sa v ňom dohreje alebo ak bude dostatočne teplá, tak len pretečie. Ak by bola akumulačná nádrž bez vnútorného výmenníka, naše bojlery M+K a M+KW majú vnútorný trubkový výmenník tepla plochy 1m2 a ten sa pripojí k akumulačnej nádrži. Takým zapojením nemusíte v mimo vykurovacom období zakurovať vo Vašom kotli. Naviac, použitie LX 6/4" 2,3kW DC špirály do Vašej súčasnej stacionárnej akumulačnej nádrže je najlacnejšie riešenie ohrevu vody slnkom.
6. Teraz si potrebujem kúpiť obyčajný elektrický 120 L bojler. Neskôr by som chcel ohrievať vodu aj fotovoltaikou a požiadať si o dotáciu. Musím si kúpiť druhý – váš hybridný bojler ? Alebo sa dá obyčajný bojler prerobiť?
Stačí, keď si kúpite jeden - náš bojler. Naše bojlery majú dva samostatné okruhy. Jeden je na elektrinu zo siete (AC 230V) a druhý je na elektrinu z fotovoltaických panelov. Aj bez pripojenia na fotovoltaiku bojler funguje rovnako ako obyčajný bojler. V budúcnosti si kedykoľvek pripnete do bojlera káble z našej riadiacej jednotky, čím aktivujete okruh na fotovoltaický zdroj a budete si zohrievať vodu ekologicky vyrobeným elektrickým prúdom. A hlavne zaň nebudete nič platiť. Avšak pokiaľ si teraz kúpite obyčajný bojler inej značky, ten sa prerobiť nedá. Niektoré z našich závesných bojlerov (M+K a M+KW) majú aj vnútorný trubkový výmenník na pripojenie externého zdroja tepla (pec, kotol, TČ a pod.)
7. Je možné váš zásobník vody s fotovoltaickými panelmi zapojiť priamo na tepelné čerpadlo (TČ?)
Napojenie našich zásobníkov vody aj niektorých nádrží DZD priamo na TČ je samozrejme možné. Odporúčame odkonzultovať veľkosť výmenníkovej plochy s Vaším dodávateľom TČ aj skutočnosť, že fotovoltaikou sa môže nádrž nahriať na viac ako 75 °C. Pritom bežné TČ zahrieva vodu len na teplotu 50-55 °C. Naše výrobky sa môžu k TČ pripojiť aj ako predohrev vstupnej vody do nádrže kde je voda zohrievaná TČ. Pred vstup studenej vody do zásobníka TČ „vložíte“ náš zásobník, ktorý studenú vodu buď predhrieva, alebo zahreje až na teplotu aj viac 75°C a cez mechanický zmiešavací ventil ju dodá do zásobníka TČ. Tepelné čerpadlo sa nezapína lebo v nádrži je teplá voda, čím nielen šetríte finančné prostriedky za elektrinu z verejnej siete, ale predlžuje sa životnosť TČ min. o 30 %, čo je veľmi významný moment v prepočte návratnosti investície do TČ.
8. Môžem si u vás objednať bojler a pripojiť ho napr. k 2kWp a namontovať si všetko sám? Ako je to potom so zárukou?
Záruka na výrobok platí odo dňa predaja. Na elektrické časti je 2 roky a na nádrž 5 rokov. Ak si naše výrobky nainštalujete sám, strácate nárok na záruku. Montáž by mali vykonávať firmy, ktoré sú certifikované. Naviac, ak chcete dotáciu z programu Zelená domácnostiam, Zelená firmám a Obnov dom, Vašu montáž musí realizovať firma ktorá má na to oprávnenie (Osvedčenie).
9. Môžem napojiť obyčajný bojler priamo na fotovoltaické panely namiesto zapojenia do elektriny AC 230V?
Ak by ste to spravili, vopred si zavolajte hasičov, pretože Váš obyčajný bojler sa nenávratne poškodí a s veľkou pravdepodobnosťou zhorí. Naše patentované riešenie ktoré máme validované od Kanady cez EÚ až po Japonsko, sa dokáže nielen bezpečne odpojiť od FV panelov ale ponúkne elektrinu z FV panelov aj pre ďalšie využitie.
10. Akú starostlivosť a údržbu počas roka vyžaduje Váš ohrev vody?
Žiadnu. Niekoľko dní po montáži budete zvedaví na dosiahnutú teplotu v ohrievači vody. Po určitej dobe keď sa presvedčíte, že systém funguje výborne, budete ohrev vody slnkom brať ako samozrejmosť.
11. Čo robia fotovoltaické panely, keď sa váš bojler nahreje a odpojí ich?
Spia. Pokiaľ nemajú záťaž, neprodukujú žiadny prúd. Napätie v nich ale je. Je však škoda nevyužiť celú kapacitu výroby panelov. A práve preto sme vyvinuli naše riadiace jednotky, ktoré po nahriatí ponúknu energiu na ďalšie využitie. Jednosmerný prúd (DC) sa dá využiť na ohrev vody v ďalšom ohrievači LOGITEX, alebo akumulačnej nádrži DZD, alebo pre DC kúrenie, alebo sa môže pripojiť k našim hybridným klimatizáciám ktoré za dostatočného slnečného svetla, kúria a chladia zadarmo! Samozrejme sa ešte môže pripojiť menič DC/AC, ten dodáva elektrinu do vnútornej siete domu, alebo sa pripojí zariadenie na nabíjanie batérií.
12. Je možné použiť vaše výrobky aj na paneláku, kde máme vlastnú plynovú kotolňu?
Áno, nielen na paneláku ale všade, kde je potrebná teplá voda. Aj v priemysle a systémoch centrálneho zásobovania tepla, kde môžeme pripojiť veľké fotovoltaické zdroje do jednej nádrže, z ktorej je potom elektrokotol na jednosmerný prúd. Napr. do 1000L nádrže vieme pripojiť až 100kWp zdroj fotovoltaických panelov. Pri použití našich výrobkov neexistuje prehriatie zásobníka vody, naše systémy dokážu maximálne efektívne zohrievať vodu pretože pracovná teplota odporového drôtu špirály je až 900°C, každý vyrobený Wp z fotovoltaických panelov sa vyžiari do vody. Naše systémy pomáhajú kúreniu, dokážu vyrábať aj chlad a s meničom aj elektrinu AC a to všetko priamo z ekologického zdroja - fotovoltaických panelov.
13. Aký je rozdiel medzi ohrevom vody klasickými solárnymi kolektormi a vašim fotovoltaickým ohrevom vody?
Výhody a nevýhody sú uvedené na našej stránke. Na centrálnej lište sú Návody a schémy, na ich konci je Porovnanie FV panelov s kolektormi.
14. Staviam dom a som rozhodnutý použiť na výrobu teplej vody, kúrenia a chladenia vaše systémy. Čo potrebujem pri dokončovaní domu spraviť ako prípravu na neskoršiu inštaláciu fotovoltaiky, zásobníka vody LX ACDC a ďalších výrobkov Logitex?
Stačí ak prepojíte miesto kde budú umiestnené panely (napr. strecha) s technickou miestnosťou, kde bude umiestnený fotovoltaický ohrievač vody a naše riadiace jednotky, priechodkou (husím krkom). Pri rozsahu 1kWp – 2,3 kWp inštalácie fotovoltaiky používame dva káble pre jednosmerný prúd (DC). Jeden (+) a jeden (-). Každý musí mať min. priemer 4 mm. Ak by ste plánovali vyšší výkon napríklad: pri montáži 3kWp - 4,6kWp budete potrebovať 2x kábel (+) a 2x kábel (-). Pri inštalácii 5kWp - 6,9kWp to bude 3x kábel (+) a 3x kábel (-). Doporučujeme použiť priemer priechodky (chránička - husí krk) s väčším priemerom alebo viac priechodiek s menším priemerom v prípade, že by ste v budúcnosti chceli doplniť ďalšie fotovoltaické panely.
15. Kde je najlepšie umiestniť fotovoltaické panely?
V prvom rade si musíme uvedomiť, že fotovoltaické panely (FV) vyrábajú elektrinu zo svetla slnka. Čím je viac svetla, tým lepšie pracujú. Ich umiestnenie je možné kdekoľvek kde svieti slnko a nie je žiadny tieň. Ak by napríklad tieň z komína alebo stromu zatienil jeden panel, výkon sa zníži u všetkých panelov, pretože sú zapojené v sérií. Najvýhodnejšia je vždy čelná orientácia na juh ± 20°. Ak by ste sa mali rozhodnúť medzi JV a JZ, vždy je lepší juhovýchod, pretože ráno je chladnejšie a čistá obloha. V lete sa začínajú tvoriť mraky okolo obeda a preto je orientácia JZ menej vhodná. Fotovoltaickým panelom škodí teplo. Fotovoltaické panely majú radi zimu a preto pri -20°C za slnečného dňa môže byť výkon vyšší ako za horúceho letného dňa. FV panely pracujú celý rok, čo je ich nesporná výhoda. Panely nemusia byť uložené na streche, vzdialenosť panelov od zásobníka vody napr. 100m, nie je žiadny problém.
16. Ako sa vypočíta potreba TÚV pre domácnosť?
V minulosti sa počítalo pri projektovaní objemu teplej vody pre domácnosť s 50 L teplej vody zohriatej na 55°C na jedného dospelého človeka. Dnes sme úspornejší a pre počet je stanovený na 36 L. Veľký rozdiel je v tom, či používate kúpeľ vo vani alebo sa len sprchujete. Ak sa radi kúpete vo vani, počítajte s väčším objemom zásobníka vody. Uvedené neplatí pri plynovom ohreve zásobníka vody, kde je ohrev podstatne rýchlejší ako u elektriny alebo tepelného čerpadla. Pokiaľ sú v rodine dospievajúce deti sa môže stať, že spotreba teplej vody bude extrémne veľká.
17. Pri ohreve vody vašimi hybridnými bojlermi LX ACDC elektrickým prúdom z fotovoltaických panelov doporučujete ohrievať vodu až na 75°C. Pri takejto teplote doporučujete zmiešavací ventil aby nedošlo k obareniu. Ako sa dá vypočítať objem vody napr. 120L bojlera, ktorú dostaneme cez zmiešavací ventil, ak je nastavený napríklad na 40°C a voda v bojleri má 75°C?
Vo vašom prípade to bude:
120L ÷ 40°C x 75°C = 225L. Z uvedeného výpočtu vyplýva, že získate 225L 40 °C vody.
18. Kúpil som si váš hybridný bojler s FV panelmi. Funguje veľmi dobre, ale prečo niekedy kvapká voda z pretlakového ventila?
Voda je nestlačiteľná a preto sa na každý systém ktorý zohrieva vodu, a tým vzniká vyšší tlak vody, musí namontovať pretlakové zariadenie (poistný ventil). Dajte si namontovať expanznú nádobu ktorá vyrovnáva tlak v systéme. Objem expanznej nádržky pre 100 a 120 L bojlery je min.5 litrov. Pre 160 a 200 L bojlery je objem min.8 litrov. Pri správne natlakovanej expanznej nádrži Vám nebude z pretlakového ventila kvapkať voda. Investícia do expanznej nádrže sa pri súčasných cenách vodného a stočného, veľmi rýchlo vráti.
19. Koľko teplej vody minie dospelý človek za rok?
Je to individuálne. Ale ak by za deň bola spotreba 36 L na 1 osobu, tak za 1 rok je to 13.140 L teplej vody, čo je energeticky vyjadrené v 870 kWh/1 osoba/1 rok. Fotovoltaické panely s výkonom 2 kWp vyrobia priemerne za rok okolo 2.200kWh elektrickej energie (jednosmerný prúd DC). Takto vyrobená energia by mala stačiť približne pre 2,5 osoby (2.200 : 870 = 2,5)