Videonávody a reportáže

Systémy Logitex - Fotovoltaický ohrev vody a výroba tepla a chladu

Praktická montáž výrobkov LOGITEX

Inovatívny slovenský systém prináša klimatizáciu, za ktorej prevádzku neplatíte (reportáž)

Určite ste si všimli, že na Slovensku máme pomerne dostatok slnečných dní. Prečo to teda nevyužiť? Už dávno máme k dispozícii fotovoltaické technológie, ktoré menia slnečnú energiu na elektrickú.

Autor: Roman Mališka, zverejnené: 22.11.1018

Na Slovensku však máme aj zaujímavého odborníka, ktorý využitie slnečnej energie posunul na novú úroveň, čo potvrdili aj jeho patenty v až 43 krajinách po celom svete. Jeho systém dokáže premenenú energiu ukladať nielen do batérie, ale aj do vody. No a najnovším prírastkom v technologickej dielni púchovského Logitexu je klimatizácia, za ktorej prevádzku platiť nemusíte.

Využiť slnečnú energiu sa snažia ľudia už od nepamäti. Technológia fotovoltaických panelov jej využitie v modernej dobe urýchlila a už nejaký ten rôčik ju premieňame na energiu elektrickú. V tomto smere nezaostávajú ani samotné panely, ktorých efektivita sa z roka na rok zlepšuje. Na Slovensku sa pritom vo väčšej miere začalo s ich používaním približne od roku 2008.

„Vtedy sa predávali panely, ktoré mali okolo 200 – 220 wattov s účinnosťou nejakých 10 – 11 percent. Dnes ten vývoj vo svete ide míľovými krokmi. Naše panely majú výkon 275 wattov a majú účinnosť 16 percent,“ hovorí pán Daniel Lako, Logitex.

V prípade inovatívneho riešenia zo slovenského Logitexu putuje vyrobená elektrická energia z fotovoltaických panelov, cez mozog systému, v podobe jednotky LX DC BOX. Primárnou vlastnosťou systému je, že energiu ukladá do špeciálnej nádrže s vodou.

„Sú to buď jedno-nádržové systémy univerzálne, v ktorých sa zohrieva aj pitná voda aj slúžia ako jednotka pre kúrenie, podlahové kúrenie. Alebo je to systém dvoch nádrží, kde v jednej sa zohrieva voda pre bežné používanie ako pitná voda a v druhej nádrži sa zohrieva voda.“

Predhriata voda sa navyše dá použiť cez zmiešavací ventil aj do práčok alebo umývačiek riadov. Výrobca pritom prednedávnom vybavil svoj systém aj 12 voltovou batériou. Tá sa môže počas dňa nabíjať a energiu, v nej uskladnenú, môže potom efektívne využiť moderná domácnosť s LED osvetlením.

Riadiaca jednotka tohto domáceho systému je po novom schopná presmerovať elektrickú energiu už aj do klimatizácie.

„Naša klimatizácia dokáže vychladiť miestnosť, ktorá má zhruba 59 metrov štvorcových. Výhodou klimatizácie, ktorá je pripojená na fotovoltaiku, je tá, že pokiaľ len trošku svieti slniečko, vtedy tá spotreba je úplne nulová.“

Elektriku zo siete teda nemíňa. Klimatizačná jednotka pritom kráča s dobou a tak sa dá okrem diaľkového ovládania riadiť aj cez mobilnú aplikáciu, prostredníctvom v nej zabudovaného Wi-Fi modulu.

„Z práce, z kancelárie si môžete pozrieť teplotu vo vašej miestnosti a cez mobilnú aplikáciu si klimatizáciu spustíte. V tom momente sa odpojí ohrev vody a funguje klimatizácia, ktorá sama sa vypne v prípade, že je nastavená nejaká fixná teplota alebo si ju na diaľku môžete vypnúť.“

Zaujímavým riešením je aj to, že klimatizácia sa môže v chladnejšom období razom zmeniť na kúrenie, opäť s využitím sily elektrickej energie z fotovoltaiky.

„Klimatizácia dodáva teplo až do výkonu 4 kilowatty. Tak v nulových domoch a pasívnych domoch takéto kúrenie by teoreticky malo stačiť ako jediný zdroj kúrenia počas vykurovacej sezóny.“

Za všetkým pritom stojí vnútorný systém klimatizácie, ktorý akoby násobí dodanú elektrickú energiu takzvaným koeficientom výkonu COP. Vďaka tomu klimatizácia dodanú energiu takmer strojnásobí.

„Naša klimatizácia má COP, čiže výkon, ktorým násobí sa príkon, na úrovni 2,7 pri chladení a 2,9 pri výrobe tepla. Maximálny príkon klimatizácie je 1,5 kilowattu.“

Ani pri klimatizácii však slovenskí vývojári nekončia a už teraz pracujú na ďalšom ekologickom využití svojho systému. Kým v dnešných podmienkach fungujú jeho výkony do 25 kW, Púchovčania sa ho snažia dostať do podoby niekoľkonásobne vyššieho výkonu.

„Máme vo vývoji riadiace jednotky, ktoré zvládnu pripojenie až 200 kilowattových výhrevných telies, ktoré sú naozaj určené potom už pre veľké objekty v rámci priemyslu,“ dodáva pán Daniel Lako, Logitex.

Vývojári riešia aj tepelné čerpadlá, ktoré by boli napájané ich autonómnym systémom. Tým by sa rozšírili ďalšie možnosti vykurovania nízkoenergetických a pasívnych stavieb. Práve vďaka ich inovatívnym technológiám už teraz dokážeme efektívne využívať slnečnú energiu, ktorá je tu pre všetkých a nemusí sa za ňu platiť. Tak prečo to nevyužiť?

Zdroj: http://www.techpedia.sk

Využitie obnoviteľnej energie aj v priemysle

Autor: Roman Mališka, zverejnené: 10. 3. 2017

 

 


Patentovaný systém šikovných vývojárov zo Slovenska využíva jednosmerný prúd elektrickej energie z fotovoltaických panelov pre ohrev vody, vykurovanie či dokonca pre napájanie zariadení. Toto zaujímavé technologické riešenie už zásobuje aj čerpaciu stanicu v Púchove, kde sa celá technológia zmestila na veľmi malú plochu.

„Tým, že je celý systém integrovaný v jednej nádrži, nádrž kúri, vyrába teplú vodu. A v prípade, že je prebytok energie a nie je potrebné kúriť, ako na jar alebo v letných mesiacoch, tak do nášho systému je integrovaný menič energie, ktorý jednosmerný prúd zmení na striedavý prúd a zásobuje benzínovú stanicu vlastnou elektrickou energiou. Ale v takom objeme, aby tento elektrický prúd vyrobený neprenikol do verejnej siete,“ vysvetľuje pán Daniel Lako, Logitex.

Ako sa vraví, nič nevyjde na zmar. Systém je totiž pripravený na akékoľvek ročné obdobie a najmä čerpacia stanica dokáže jeho energiu vždy využiť.

„Pokiaľ sa naozaj nekúri na pumpe a pokiaľ nie je spotreba teplej vody na tejto konkrétnej pumpe a nie je požiadavka na odber elektrickej energie daného spotrebiča, ako je napríklad klimatizácia, alebo nejaké chladiace boxy, prebytok energie sa posunie prostredníctvom káblov do umývačky, kde treba teplú vodu na chemické reakcie, ktoré tá umývačka dnes má.“

Celý proces je v podstate jednoduchý. Fotovoltaický panel vyrába jednosmerný prúd, ktorý prichádza do riadiaceho zariadenia. Odtiaľ môže byť presmerovaný do výhrevnej špirály, ktorá ohrieva vodu v zásobníku, alebo sa táto energia pripojí na odporový drôt a využije sa na priame kúrenie. Treťou možnosťou je smerovanie jednosmerného prúdu do meniča, ktorý ho transformuje na striedavý prúd pre napájanie zariadení v objekte. Systém pritom dokáže pracovať úplne autonómne.
 
Viac sa dočítate v článku Slovenský komplexný systém pre využitie obnoviteľnej energie sa udomácnil aj na čerpacej stanici

LOGITEX - ohrev vody s využitím fotovoltaických panelov (reportáž TA3)

Autor: Roman Mališka, zverejnené: 4. 1. 2016

Slnko a jeho energia, tak práve tú sa snažia využiť známe fotovoltaické panely, ktoré ju premieňajú na energiu elektrickú. Takúto energiu musíte buď ihneď využiť, alebo ju niekam uložiť. Napríklad do batérie, alebo vďaka významnému slovenskému patentu aj do niečoho iného. No a práve o tom je naša reportáž.

Na prvé počutie to znie možno čudne, ale elektrická energia z fotovoltaického systému sa dá uložiť do vody. Presvedčil sa o tom autor svetového patentu pán Daniel Lako už pri svojom experimente v roku 2008, kedy k fotovoltaickému panelu pripojil bežnú špirálu na ohrev vody.

„Špirála bola roztopená a vtedy ma to veľmi potešilo, pretože som videl, že ten panel naozaj vyrába energiu, ktorá sa cez tú špirálu môže dostať do vody, pokiaľ tá špirála vo vode bude ponorená. Túto energiu pokiaľ dokážeme uskladniť a vyregulovať, máme nový výrobok na svete,“ hovorí pán Daniel Lako, LOGITEX.

Svoj svetový patent tak po niekoľkoročnom testovaní pretransformoval do unikátneho fotovoltaického systému, ktorý dokáže energiu z panelov využiť až na 99 percent.

„Prvý patent sme získali v Spojených štátoch amerických, nasledovala Austrália, Japonsko, Južná Kórea, Čína, Turecko, celá Európa samozrejme, Argentína a posledný patent máme z Kanady. V Európe sa tešia ľudia z našich výrobkov hlavne v Španielsku, potom je to Holandsko, Nemecko, Poľsko, celý Balkán...“

A ako to funguje? Vyrobená energia z fotovoltaických panelov sa totiž prioritne uskladňuje v zásobníku vody. Jednoducho v ňom teda vodu ohrieva. Aj malý výkon z jedného panela pritom dodá vode niekoľko stupňov Celzia. A to dokonca aj pri zamračenej oblohe, i v zime. Výhoda fotovoltaických panelov je aj v tom, že oproti solárnym čerpajú energiu priamo zo Slnka, nie z tepla.

„Tým, že Slnko svieti počas celého roka, je panelom jedno v podstate, či je zima alebo leto. Preto fotovoltaický ohrev vody funguje celoročne a pokiaľ naozaj je zima a svieti Slnko, funguje o to lepšie, že ešte lúče sa dokážu odraziť od okolitých striech, na ktorých je sneh.“

Systém sa teda vždy snaží získať čo najviac energie a samozrejme ju aj celú zužitkovať.

„Tým, že náš systém dokáže podporovať nielen ohrev pitnej vody, ale dokážeme ho pripojiť na kúrenie a kúri sa. Na Slovensku v priemere 220 dní v roku, takže využitie nášho systému pomer kúrenie a ohrev vody je minimálne 220 dní úplne naplno využitý. „

Predhriata voda sa však dá využiť nielen na výrobu teplej vody pre domácnosť, či na vykurovanie, ale vie pomôcť i pri takom praní.

„Dá sa nastaviť zmiešavací ventil na hodnotu napríklad 25, 30 stupňov. Takto zohriata voda samozrejme predohrieva práčku nielen počas prania, ale aj samotné plákanie potom je ďaleko účinnejšie.“

A rovnako aj pri umývačke riadu, ktorá môže mať na vstupe predhriatu vodu zo zásobníka a nemusí ju tak vôbec zohrievať.

„Napríklad pokiaľ dáme malý zásobník do linky vedľa umývačky riadu. Tento náš zásobník prebytočnú energiu dodá do umývačky riadu a umývačka riadu v tú ranu nemá na umývanie žiadnu spotrebu energie okrem nejakých 50 wattov, ktoré roztáčajú vodu v umývačke.“

K fungovaniu celého systému sú okrem fotovoltaických panelov potrebné aj 2 patentované zariadenia. Tie optimalizujú a riadia výrobu elektrickej energie.

„Energiu z panelov dokážu rozdeliť buď na ohrev vody alebo na napájanie meniča alebo pošlú ju do kúrenia alebo na ďalšie využitie na akýkoľvek spotrebič, ktorý vieme pripojiť na jednosmerný prúd.“

Ideálnym riešením pre domácnosti sú pritom dvoj kilowattové systémy, ktoré sa môžu do domu dostať naozaj veľmi rýchlo.

„V našom prípade je montáž veľmi jednoduchá. Priemerne dvaja ľudia na Slovensku dokážu náš systém komplet namontovať za 5 hodín. Naše zariadenie je absolútne bezúdržbové. Roky bude fungovať bez toho, aby niekto niečo do neho musel vložiť,“ uzatvára pán Daniel Lako, LOGITEX.

Zaujímavá je aj návratnosť investície, zvlášť po tom, čo sa naša vláda rozhodla podobné zelené technológie podporiť. V tomto prípade je to práve pri 2 kilowattovom systéme len 6 rokov. Určite ide teda o moderné a efektívne využitie energie zo Slnka. Škoda však, že skôr ako Slováci ho ocenili naši českí susedia.

Zdroj: http://www.techpedia.sk

 

 

Späť do obchodu